Flamuri kombëtar valvitet edhe në protestat në Francë

Flamuri kombëtar valvitet edhe në protestat në Francë

Aktuale dhjetor 08, 2018 - 21:51
Lexo detajet!

Në Francë po protestohet kundër rritjes së çmimit të karburantit Flamuri kombëtar është parë të valvitet në protestat të cilat po mbahen në Francë. Në një video e cila po qarkullon në rrjetet sociale shihet një nga protestuesit ‘jelek verdhë’ i cili mban në duar flamurin.

LEXO EDHE: 31 mijë protestues 'pushtojnë' Parisin, thirrje kundër qeverisë

Protestat në Francë po zhvillohen për shkak se çmimi i karburantit është rritur me rreth 23% gjatë 12 muajve të fundit, në një mesatare prej 1,51 euro, më e larta që prej viteve 2000.

Vendimi për të shtuar edhe 6,5 cent për litër benzine dhe 2.9 cent mbi litrin e naftës, duke filluar nga 1 janari i 2019-ës zëmroi popullatën deri në protesta të dhunshme./21Media