Infektuar: 1070
Shëruar: 841
Vdekur: 30
Thirrja e Gjuriqit për serbët para zgjedhjeve në veri të Kosovës

Thirrja e Gjuriqit për serbët para zgjedhjeve në veri të Kosovës

Aktuale May 16, 2019 - 08:56
Lexo tjera detaje

Marko Gjuriq ka ftuar serbët të tregojnë unitet politik në zgjedhjet e së dielës në komunat veriore të Kosovës.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se pret që të dielën serbët të tregojnë unitet politik në zgjedhjet në katër komunat veriore të Kosovës.

Ai ka thënë se këto zgjedhje për serbët kanë karakter të referendumit.

“Sepse Prishtina i thërret ato, por që serbët kanë për të marrë pjesë në këtë situatë në mënyrë që ruajnë aftësinë e tyre për të menaxhuar komunat e tyre dhe t’i mbajnë ato në duart e veta”, ka thënë Gjuriq për të përditshmen serbe “Politika”, transmeton lajmi.net.

“Kandidatët e Listës Serbe padyshim do të zgjidhen kryetarët e komunave, por kjo, unë besoj, nuk do ta përfundojë këtë fushatë të papërgjegjshme të Prishtinës dhe përpjekjet e strukturave politike ekstreme shqiptare për ta bërë pozitën e serbëve në krahinë më të pakapërcueshme”, theksoi ai.