Infektuar: 38431
Shëruar: 23754
Vdekur: 989
Ky është vizioni i Joe Bidenit për marrëdhëniet SHBA-Kosovë

Ky është vizioni i Joe Bidenit për marrëdhëniet SHBA-Kosovë

Aktuale October 17, 2020 - 22:59

Kandidati demokrat për t’u bërë president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka publikuar një plan disa pikësh, ku ka shpalosur se si do të duken marrëdhëniet e Amerikës me Kosovën dhe Shqipërinë.

Sipas tij, Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, njofton Klan Kosova.

Ai po ashtu ka treguar se e ka mbështetur ndërhyrjen e NATO-s në vitin 1999 për çlirimin e Kosovës.

Biden ka theksuar se nëse bëhet president, do ta ndalojë qasjen e pabalancuar të Presidentit aktual Donald Trump në lidhje me Kosovën dhe Serbinë.

Image