Osmani: Serbia bashkëpunon me grupin “Wagner”
Foto: Laura Hasani

Osmani: Serbia bashkëpunon me grupin “Wagner”

Aktuale January 25, 2023 - 10:10

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit të saj në Itali, ku u takua me presidentin Sergio Mattarela dhe Papa Françeskun, ka dhënë një intervistë për gazetën italiane “Corriere Della Sera”

Mes shumë temave, presidentja Osmani ka folur për raportet e Kosovës me Serbinë, veprimtarinë e grupit “Wagner” në Ballkan, Gjykatën Speciale dhe mbi të gjitha marrëveshjen finale me shtetin serb.

Osmani tha për median italiane se Beogradi po përpiqet të destabilizojë Kosovën, ndërsa shtoi se anëtarësimi i Kosovës në NATO është thelbësor.

Presidentja Osmani ka deklaruar se Beogradi po e kërcënon sigurinë e Ballkanit Perëndimor, duke përdorur forcat që bashkëpunojnë me grupin “Wagner”.

“Mentaliteti hegjemonist i Beogradit është shumë i ngjashëm me qasjen që ka Rusia, kur beson se po kthehet në epokën perandorake dhe po merr territore nga vendet fqinje. Dhe Serbia luan sipas skemës së Putinit. Paqësimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq nuk është rruga përpara, ne e kemi parë tashmë me Millosheviqin në fillim të viteve 1990, kur disa e konsideronin atë një paqebërës. Vendet demokratike duhet t’i japin Beogradit një mesazh të qartë: nuk do të lejojnë që rajoni të tërhiqet në prag të një konflikti tjetër. Për shkak të kësaj, prania e NATO-s është jashtëzakonisht e rëndësishme. Rusia dëshiron të zhvendosë vëmendjen e Perëndimit në Ballkanin Perëndimor, për ta larguar atë nga Ukraina. Dhe Serbia kërcënon sigurinë e saj duke përdorur forcat që bashkëpunojnë me grupin ‘Wagner’, blejnë armë ruse dhe dërgojnë paraushtarakë në veri të Kosovës për të ngritur barrikada dhe për të krijuar tensione”, ka thënë Osmani për gazetën italiane “Corriere Della Sera”.

Presidentja ka deklaruar se nuk mund të japë detaje, sepse janë informacione të klasifikuara, por “ne punojmë me aleatët tanë perëndimorë për të siguruar që këto paraushtarakë të lidhur me ‘Wagner’-in të dështojnë në planin e tyre për të destabilizuar Kosovën”.

E pyetur se pse kriza Kosovë-Serbi ka shpërthyer tani, Osmani ka renditur disa arsye.

“Për disa arsye. Para së gjithash, po rritet ndikimi rus në Serbi: Beogradi ka dhënë dritën jeshile për hapjen e të ashtuquajturave qendra humanitare ruse, të cilat sipas SHBA-së nuk janë gjë tjetër veçse qendra spiunazhi dhe e kanë shndërruar kufirin me Kosovën në një strehë për ata që janë nën sanksione evropiane. Arsyeja e dytë ka të bëjë me bandat e veriut të Kosovës të paguara, të mbështetura, të nxitura, të armatosura nga Vuçiqi: kriminelët serbë që prej kohësh janë në listat e zeza të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, ajo që quhet mafia ballkanike dhe që nuk e pëlqen vendosmërinë me të cilat ne po e luftojmë dhe prandaj përdorim dhunë ndaj nesh. Vuçiqi ju takon. Ajo luan rolin e mbretëreshës së dramës, është edhe zjarrvënëse edhe zjarrfikëse: fillimisht i përdor këto banda për të na destabilizuar, pastaj shkon vërdallë duke folur për paqen”, ka thënë ajo.

E pyetur rreth marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Osmani, ndër të tjera, është shprehur se Serbia tani për tani dëshiron vetëm të krijojë krizë pas krize.