Ahmeti: Vendimi i Ivanov është i nxituar, ta tërheqë menjëherë

Ahmeti: Vendimi i Ivanov është i nxituar, ta tërheqë menjëherë

Aktuale prill 12, 2016 - 22:47

Pas eskalimit të situatës nga vendimi skandaloz i presidentit Gjorgj Ivanov, lideri i BDI-së Ali Ahmeti i ka kërkuar të tërheqë menjëherë vendimin.

“I ashtuquajturi President Ivanov duhet ta tërheq vendimin e tij menjëherë për arsye se një vendim i tillë i nxituar dhe i pamenduar cenon Marrëveshjen e Shkupit, provokon thellimin e krizës politike në vend, kompromiton imazhin e shtetit dhe të arriturat e përbashkëta të forcave vendore dhe ndërkombëtare” ka shkruar Ahmeti në Facebook.

LEXO EDHE: Ivanov amniston politikanët e akuzuar; reagojnë ndërkombëtarët

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, ka vendosur të falë të gjithë personat që po hetohen nga Prokuroria Speciale për mashtrime zgjedhore, por edhe për veprime tjera të jashtëligjshme, në bazë të asaj që njihet si “aferë e përgjimeve”.

Në bazë të vendimit, nga ndjekja e mëtejme janë liruar ish-ministrat e Punëve të Brendshme dhe të Transportit, Gordana Jankullovska dhe Mile Janakievski, drejtori i policisë sekrete, Sasho Mijalkov, si dhe shumë politikanë e zyrtarë të tjerë, të dyshuar nga Prokuroria Speciale për shpërdorim të detyrës.

Vendimi i presidentit përfshin edhe liderin e partisë opozitare Lidhja Social-Demokrate, Zoran Zaev, i cili akuzohej nga Prokuroria Publike për rastin e njohur me emrin “Puçi“.

LEXO EDHE: Eskalon protesta, protestuesit janë tani para qeverisë (Foto+Video)

Ivanov, në një paraqitje të jashtëzakonshme, tha se vendimin e ka marrë për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës politike që ka përfshirë Maqedoninë tanimë një vit e gjysmë.