Infektuar: 1070
Shëruar: 841
Vdekur: 30
Whatsapp zbulon kush qëndron pas sulmit kibernetik ndaj saj

Whatsapp zbulon kush qëndron pas sulmit kibernetik ndaj saj

Auto&Tech May 14, 2019 - 08:56
Lexoni detajet

Hakerët ishin në gjendje të instalonin në distancë softuerin e mbikëqyrjes në faqe dhe pajisje të tjera duke përdorur një cenueshmëri të madhe në mesazhin WhatsApp dhe kjo është konfirmuar tanimë.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një “numër të zgjedhur” të përdoruesve dhe ishte orkestruar nga “një aktor i avancuar kibernetik”.

LEXO EDHE: Sulmohet WhatsApp

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times, përcjell Ora News.

Të hënën WhatsApp u bëri thirrje të gjithë përdoruesve të saj 1.5 miliardë që të përditësojnë aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë.

Sulmi u zbulua në fillim të këtij muaji.