Infektuar: 1158
Shëruar: 876
Vdekur: 30
Greta Thunberg e “varur” mbi urë, policia urdhëron të nisin hetimet

Greta Thunberg e “varur” mbi urë, policia urdhëron të nisin hetimet

Bota October 09, 2019 - 13:27
Detajet

Një situatë e pazakontë ka ndodhur në aksin Romë-Fiumicino në Itali. Një kukull me gërsheta është gjendur e varur në urën e autostradës. Kukulla u pikas nga shoferët e rastit të cilët e larguan kukullën nga rruga, por ata vunë re diçka të dyshimtë.

Në kukull ishte shënuar “Greta është Zoti ynë”, dhe bëhet fjalë për Gerta Thunberg aktivisten e klimës e cila bëri bujë me fjalimin e saj mbi ndryshimet klimaterike. Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi, e konsideroi akt turpi këtë veprim. Ajo ka shprehur solidaritetin me aktivisten adoleshente dhe familjen e saj.

Fjalimi i Gertës ishte një shuplakë e fortë për udhëheqësit botërorë, të cilët rrinë duarkryq ndaj situatës së përkeqësuar të klimës. Pas këtij veprimi Gerta mori vlerësime të shumta dhe u quajt vajza që përloti Botën, por ndaj saj nuk munguan edhe kritikat.

Image