Infektuar: 1052
Shëruar: 820
Vdekur: 30
Ushtarë rusë në qytetet kurde, do zënë vendet që lanë bosh trupat amerikane

Ushtarë rusë në qytetet kurde, do zënë vendet që lanë bosh trupat amerikane

Bota October 16, 2019 - 13:03
Detajet

Nga njëra anë forca, nga tjetra politika: aty ku tërhiqen Shtetet e Bashkuara, hyn Rusia.

Moska njoftoi se forcat e saj “do të patrullojnë” zonën përreth Manxhibit, një prej qyteteve në kufirin e Sirisë me Turqinë si dhe rrugët e Kobanes, fortesa e kurdëve. Ushtarët rusë do të pozicionohen në bazat e braktisura pas tërheqjes së amerikanëve me urdhër të Donald Trumpit, por edhe largimit të britanikëve dhe francezëve.

Në të njëjtën kohë sakaq, është duke u zhvilluar “një dialog mes Turqisë e Sirisë”. Shefi i Kremlinit ka vizituar së fundi Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, dy prej aleatëve më të ngushtë të SHBA-së në rajon. Rusia ka bërë presion që qeveria e Damaskut të rimarrë kontrollin e plotë të Sirisë dhe shprehet për një zgjidhje politike për luftën atje. Ofensiva e Turqisë mund të jetë vetëm një pengesë e përkohshme për interesat ruse.

Që përpara se të niste mësymja e Ankarasë, Putin i telefonoi Rexhep Tajip Erdoganin e mesa duket, “i bëri thirrje partnerëve të tij turq ta mendojnë veprimin e tyre me kujdes, në mënyrë që të mos dëmtojnë përpjekjet e përbashkëta për rregullimin e krizës siriane”. Erdogani megjithatë duket i palëkundur. Deklarata e tij e fundit ishte: “ Nuk mund të shpallim kurrë armëpushimin në veri të Sirise”!