Infektuar: 1194
Shëruar: 884
Vdekur: 31
Trump: Kërkesa për shkarkimin tim është linçim, por do të fitoj

Trump: Kërkesa për shkarkimin tim është linçim, por do të fitoj

Bota October 22, 2019 - 15:07
Detajet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se hetimet e Kongresit për shkeljet e mundshme të tij dhe kërkesa për shkarkim janë linçim.

Përmes një postimi në Twitter, ai e dënoi këtë nismë të Kongresit, duke thënë se ky proces nuk është bërë sipas procedurave të duhura, nuk është i drejtë dhe nuk është i mbështetur në ligj.

Një shprehje e ngarkuar me kuptim racist në Shtetet e Bashkuara, fjala “linçim” e sjell në kujtesën e amerikanëve ekzekutimin pa gjyq të amerikanëve me prejardhje nga Afrika, të cilët vriteshin nga amerikanët e bardhë.

Presidenti amerikan më parë ka thënë disa herë se i tërë ky proces është një “gjueti shtrigash” kundër tij.

Ndaj kësaj deklarate kanë reaguar ligjvënësit me prejardhje afrikane. Kongresisti Jim Clyburn tha: “Kjo është një fjalë që asnjë president amerikan nuk duhet t’ia atribuojë vetes”, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.