Infektuar: 10795
Shëruar: 6411
Vdekur: 365
Pas kritikave ndërkombëtare, Bosnja largon imigrantët nga Kampi i Vuçjakut

Pas kritikave ndërkombëtare, Bosnja largon imigrantët nga Kampi i Vuçjakut

Bota December 10, 2019 - 15:25
Detajet

Autoritetet boshnjake e kanë filluar zhvendosjen e imigrantëve nga një kamp i improvizuar afër kufirit me Kroacinë, pas kritikave të ashpra ndërkombëtare për kushtet e rënda në të cilat jetonin qindra njerëz, kryesisht nga Lindja e Mesme.

Mbyllja e Kampit të Vuçjakut, në të cilin Kryqi i Kuq thotë se janë strehuar rreth 600 imigrantë, ishte paraparë për të hënën, por u shty për një ditë.

Raportohet se autobusët e mbushur me imigrantë filluan të largohen nga kampi famëkeq rreth orës 1 të mesditës. Ata do të dërgohen përkohësisht në një qendër strehimi në Usivak, afër Sarajevës, dhe në Salakovac, 250 kilometra larg kryeqytetit, në pjesën perëndimore të Bosnjës.

Image

 

Grupet humanitare kishin paralajmëruar se Kampi i Vuçjakut ndodhet afër një fushe të minuar nga lufta e viteve 1992-1995 dhe se në të nuk ka ujë të pijshëm apo tualete. Kushtet në këtë kamp u rënduan edhe më shumë pas reshjeve të borës që filluan javën e kaluar.

Vendimi për mbylljen e këtij kampi erdhi pas vizitës së javës së kaluar të komisioneres së Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatoviq, e cila deklaroi se vdekja e njerëzve do të ishte e pashmangshme, nëse ky kamp nuk do të mbyllej menjëherë.

Image

 

Megjithatë, shumë imigrantë thanë se nuk dëshirojë të zhvendosen më larg kufirit me Kroacinë, pavarësisht kushteve të rënda të banimit në këtë kamp, sepse qëllimi i tyre është që të hyjnë në territorin e Bashkimit Evropian, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

Image