Infektuar: 4715
Shëruar: 2227
Vdekur: 101
Zvicër, OBSH rekomandon përdorimin e maskave

Zvicër, OBSH rekomandon përdorimin e maskave

Bota June 06, 2020 - 10:06

Agjencia Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ndryshoi qëndrim lidhur me përdorimin e maskave të fytyrës dhe u bashkua me trendin global duke rekomanduar përdorimin e tyre në ambiente të mbushura me njerëz, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Megjithatë, OBSH theksoi se maska mund të rrisë rreziqet shëndetësore nëse njerëzit e prekin me duar.

“Gjithashtu, maska mund të krijojë një ndjenjë të rreme të sigurisë”, theksoi shefi i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë për shtyp në internet.

Ai paralajmëroi se maskat nuk mund të zëvendësojnë higjenën e duarve, distancimin fizik dhe as gjurmimin e pacientëve dhe kontaktet e tyre sociale.

“Nuk mund ta them aq sa duhet: Vetëm përdorimi i maskave, nuk do ju mbrojë nga COVID-19”, deklaroi Tedros.