Infektuar: 107497
Shëruar: 104054
Vdekur: 2245
Filozofi Jürgen Habermas i thotë “Jo” çmimit të fondacionit të EBA-së: Reagon Organizata

Filozofi Jürgen Habermas i thotë “Jo” çmimit të fondacionit të EBA-së: Reagon Organizata

Bota May 04, 2021 - 00:01

Organizatorët e ‘Çmimit Letrar Shejh Zayed’, në emër të themeluesit të federatës së Emirateve të Bashkuara Arabe, thanë sot se pendohen për refuzimin e filozofit të famshëm gjerman Jürgen Habermas për të pranuar titullin “Kulturor dhe Personal” që iu akordua atij.

Sipas një njoftimi për shtyp dërguar dje nga shtëpia botuese Suhrkamp revistës gjermane Der Spiegel, Habermas, tani 91 vjeç, thotë se pranimi i çmimit dhe shuma prej rreth 226,00 euro, do të ishte një “vendim i keq” dhe se do t’i “jepte fund”.

“Unë nuk u informova për lidhjen e ngushtë midis institucionit fitues të Çmimit Abu Dhabi dhe sistemit politik Emirati,” shtoi ai.

“Çmimi i Letërsisë Sheikh Zayed pendohet për vendimin e Jürgen Habermas, por e respekton atë”, tha fondacioni në një njoftim për shtyp.

“Çmimi mishëron vlerat e tolerancës, njohurive dhe krijimtarisë duke ndërtuar ura midis kulturave dhe do të vazhdojë të përmbushë misionin e tij në këtë drejtim”, shtoi ai.

Emiratet e Bashkuara Arabe shpesh akuzohen nga OJQ-të për abuzime të të drejtave të njeriut, armiqësi ndaj lirisë së shprehjes dhe intolerancë ndaj çdo mendimi politik kundërshtar./shekulli