Gjermania raporton rastin e parë të dyshuar me variantin e ri të COVID-19

Gjermania raporton rastin e parë të dyshuar me variantin e ri të COVID-19

Bota November 27, 2021 - 14:12

Një rast i parë i dyshuar i variantit të ri Omicron është zbuluar në Gjermani në një person të kthyer së fundmi nga Afrika e Jugut.

Nëse konfirmohet, ky do ta bënte atë rastin e dytë të Omicron të zbuluar në Bashkimin Evropian pasi autoritetet belge njoftuan të premten se një udhëtar që kthehej nga Egjipti kishte rezultuar pozitiv për variantin, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Autoritetet holandeze ndërkohë po bëjnë sekuencën e mostrave nga 61 pasagjerë nga dy avionë që ktheheshin nga Afrika e Jugut të premten dhe të cilët rezultuan pozitivë për COVID-19.

Shtetet anëtare të BE-së mbyllën kufijtë e tyre të premten për udhëtarët nga shtatë vende të Afrikës Jugore – Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia, Afrika e Jugut dhe Zimbabve – për shkak të variantit.

Vendimi erdhi disa orë përpara se Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) t’i jepte variantit, të njohur fillimisht si B.1.1.529, emrin e tij dhe ta etiketonte atë një “variant shqetësues”.

Agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara theksoi se “provat paraprake sugjerojnë një rrezik në rritje të infeksionit” me ekspertët të shqetësuar gjithashtu se “numri i madh i mutacioneve” të variantit e bëjnë atë më imun ndaj trajtimit aktual, përfshirë vaksinat.

Vende të tjera që kanë vendosur kufizime udhëtimi me vendet e Afrikës Jugore përfshijnë Kanadanë, MB dhe SHBA.