Për herë të parë që nga nisja e luftës, Zelensky shihet me bashkëshorten e tij në publik [foto]

Për herë të parë që nga nisja e luftës, Zelensky shihet me bashkëshorten e tij në publik [foto]

Bota May 18, 2022 - 08:36

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, pothuajse tre muaj më parë, ndërsa çifti mori pjesë në funeralin e presidentit të parë të vendit në Kiev.

Familja Zelensky dukej e qetë, por e rraskapitur ndërsa ecnin së bashku për të vendosur lule në majë të arkivolit të Leonid Kravchuk, i cili u bë i pari që udhëhoqi një Ukrainë të sapopavarur pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991. Ai vdiq në fundjavë, në moshën 88-vjeçare, pas një “sëmundjeje të gjatë”.

I veshur krejt në të zeza në vend të jeshiles ushtarake tashmë të markës së tij tregtare, Zelensky ecte pranë gruas së tij, gishtat e së cilës ishin futur në grusht sikur t’i rezistonte dëshirës për t’i shtrirë dorën dhe për t’i kapur dorën, duke i varur lirisht në anën e tij vetëm disa centimetra larg njëri-tjetrit.

Atyre iu bashkuan personalitete të tjera, duke përfshirë kryetarin e Bashkisë së Kievit, Vitaly Klitschko, teksa funerali u zhvillua në Shtëpinë e Ukrainës të martën, në një qytet që ende përpiqet të shërohet nga përpjekja e Rusisë për të pushtuar qytetin.

Paraqitja e Olenës vjen një muaj pasi ajo zbuloi se ajo ka folur me bashkëshortin e saj vetëm në telefon që nga shpërthimi i luftës, nga frika se bashkimi me të në kryeqytetin ukrainas do t’i rrezikonte atë dhe dy fëmijët e tyre të vegjël të vriteshin.

Nuk dihet saktësisht se kur ajo u kthye në Kiev, por çifti kaloi të paktën gjashtë javë të ndarë.

Image

Image

Image