Macroni planifikon t’i rritë furnizimet mjekësore për Gazën

Macroni planifikon t’i rritë furnizimet mjekësore për Gazën

Bota November 20, 2023 - 08:24

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha sot se ai planifikon të marrë me qira një avion të ri që do të transportojë 10 tonë furnizime mjekësore për Gazën.

Macroni vuri në dukje se fluturimet që transportonin më shumë se 100 tonë ndihma humanitare tashmë janë dorëzuar në Egjipt, i cili kufizohet me Gazën. Fluturimi i ri, shkroi ai në X, do të përfshijë “dy njësi mjekësore të lëvizshme për të trajtuar rreth 500 individë të plagosur rëndë secila”.

Ai shtoi se një transportues helikopterësh amfibë do të mbërrijë në Egjipt “në ditët në vijim” dhe do të ketë 40 shtretër për të trajtuar lëndimet e rënda dhe për të lehtësuar transferimin e civilëve të plagosur në spitalet e afërta nëse është e nevojshme”.

Përveç kësaj, tha ai, Franca është e përgatitur të transportojë deri në 50 fëmijë të lënduar ose të sëmurë në spitalet franceze, raporton NBC News, transmeton Klankosova.tv.

Macroni tha gjithashtu se lirimi i pengjeve, përfshirë tetë shtetas francezë, mbetet një prioritet, por ai theksoi nevojën për një armëpushim midis Izraelit dhe militantëve të Hamasit.