Infektuar: 15472
Shëruar: 13278
Vdekur: 622
Momenti historik: 22 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

Momenti historik: 22 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

Dosier November 28, 2019 - 10:18
Detajet

Sot bëhen 22 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të Skenderajt.

Ndërkaq, ajo që bëri që UÇK’ja të bëjë publike aktivitetet, ishte vrasja e mësuesit të shkollës së Llaushës, Halit Geci, dy ditë më parë nga forcat serbe.

Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi, kanë qenë të parët që kanë dalë për herë të parë publikisht para opinionit publik, në varrimin e tij, si ushtarë të UÇK’së.

Deklarata e UÇK’së për paraqitjen e saj të parë publike u përgatitë nga vet ushtarët e saj. Vështirë të mendohej në atë kohë se ajo copë letër, që për ushtarët e UÇK’së dukej shumë e thjeshtë, një ditë do të kishte rëndësi historike