Shala: Taksa hiqet kur të eliminohen arsyet e vendosjes së saj

Shala: Taksa hiqet kur të eliminohen arsyet e vendosjes së saj

Ekonomia janar 18, 2019 - 12:54
Lexoni detajet

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë për “Zërin” se masa e vendosur ndaj produkteve serbe nuk hiqet pa u eliminuar fillimisht arsyet për të cilat është vendosur kjo tarifë. Por, pas rritjes së presionit nga SHBA-ja dhe BE-ja për heqjen e taksës 100% analistët politikë vlerësojnë se duhet arritur kompromis për këtë çështje, përkatësisht duhet të dihet se çka përfiton Kosova nga heqja e saj, shkruan gazeta "Zëri".

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala ka pohuar se taksa ndaj produkteve serbe nuk do të shfuqizohet. Kjo pasi, siç ai është shprehur, arsyet për të cilat është vendosur kjo tarifë nuk janë larguar akoma.

LEXO EDHE: Kompromis për taksën

“Asnjë arsye që na ka shtyrë ta vendosim atë nuk është hequr që ne të veprojmë ndryshe. Taksa është në fuqi deri kur të eliminohen arsyet që na kanë shtyrë si Qeveri ta vendosim një taksë të tillë”, ka potencuar i pari i MTI-së gjatë një prononcimi për “Zërin”.

Megjithëkëtë, mediet në Sarajevë gjatë ditës së djeshme kanë raportuar se ministri i Tregtisë së Jashtme dhe i Marrëdhënieve Ekonomike i Bosnjë e Hercegovinës, Mirko Sharoviq, ka thënë se pala kosovare ka pranuar negociata bilaterale për largimin e tarifës 100 për qind të vendosur ndaj produkteve të këtij shteti./ZERI