Infektuar: 17422
Shëruar: 14894
Vdekur: 657
Humbi punën për shkak të Covid-19, nëna po mbijeton falë biznesit të katër fëmijëve të saj të vegjël

Humbi punën për shkak të Covid-19, nëna po mbijeton falë biznesit të katër fëmijëve të saj të vegjël

Jetë September 22, 2020 - 22:37

Për shkak të pandemisë  të koronavirusit një nënë nga Florida ka humbur punën e saj.

Ajo dhe familja e saj tani mbështetet vetëm në tendën e limonadave që kanë ngritur fëmijët e saj për të siguruar mbijetesën.

Erin Bailey drejtonte një biznes  i cili merrej  me kujdesin e lëndinave në Palm Spring.

Por, me fillimin e pandemisë lista e klientëve të saj filloi të zvogëlohej dhe tani ajo nuk ka asnjë klient.

“Unë isha aq e ngazëllyer që më në fund kisha biznesin tim dhe po shkonte mirë, por papritmas gjithçka u ndal. Unë isha aq e lumtur dhe krenare, sa që tani po ndihem si dështake” tha Bailey

Mes lotësh nëna e katër fëmijëve u shpreh se ndjehet e pashpresë dhe sikur po përplaset me gjithçka.

“Jam bërë e pashpresë. Thjesht ndjehem sikur po eci përreth një errësire dhe po përplaseni me gjithçka. Thjesht ndiheni kaq e vetme, duket se të gjithë të tjerët janë mirë, por ju jeni i vetmi që nuk jeni”- shtoi ajo.

Ajo u përpoq të ringjallë biznesin e saj të kujdesit për lëndinat, por shumica e klientëve të saj kanë frikë se po preken nga virusi dhe nuk duan që ajo të vijë në shtëpitë e tyre.

Nga opsionet, nëna në vështirësi iu drejtua tendës së limonadës së fëmijëve të saj për ta mbështetur familjen.

Për gjashtë muajt e fundit, Bailey dhe katër fëmijët e saj  të cilët janë nga 6 deri në 10 vjeç kanë kaluar mëngjeset e tyre duke bërë limonadë dhe më pas dalin e shesin.

Mirëpo, biznesi nuk është aspak fitimprurës dhe ata zakonisht fitojnë rreth 30 dollarë në ditë sa sigurojnë ushqimin e ditës./ Lajminet