Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Kronika September 26, 2023 - 16:47

Policia e Kosovës ka dhënë detaje të reja në lidhje me sulmin terrorist ku u vra rreshteri policor Afrim Bunjaku.

Përmes një njoftimi Policia thekson se pos arsenalit të madh të armëve dhe municioneve që u gjetën në fshatin Banjskë, në manastir janë gjetur edhe pajisje të Policisë së Kosovës.

“Vlen të theksohet se dy armë të gjata AK 47 janë gjetur në manastir, si dhe një helmetë e PK-së e cila është marrë nga vendi i ngjarjes ku është vrarë rreshteri policor”, ka njoftuar Policia.

Natën mes së shtunës dhe së dielës, një grup terrorist i maskuar dhe i armatosur ngriti fillimisht një barrikadë në hyrje të fshatit Banjskë dhe më pas sulmoi Policinë e Kosovës.

Nga sulmi terrorist mbeti i vrarë rreshteri, Afrim Bunjaku, ndërsa disa të tjerë u plagosën.

Siç rezultoi nga hetimet, disa sulmues më pas u larguan nga territori i Kosovës, ndërsa disa u strehuan në manastirin e Banjskës, nga ku u përleshën me policinë  e Kosovës.