Infektuar: 1052
Shëruar: 820
Vdekur: 30
Sekreti i binjakeve 95 vjeçare – pa seks për jetë më të gjatë

Sekreti i binjakeve 95 vjeçare – pa seks për jetë më të gjatë

Kuriozitete September 15, 2019 - 08:18
Detajet

Motrat Lilian dhe Doris, janë binjaket më të vjetra në Britani të Madhe, pasi mbushën 95 vjet më 20 korrik, transmeton Klan Kosova.

Ato tani kanë ndarë sekretin e tyre të jetëgjatësisë, që përfshijnë disa hapa të pazakontë.

Sipas Lilian, çelësi i madh për të jetuar gjatë është ‘pa seks’ megjithëse ato pajtohen që të hani sallm të papërpunuar është mirë.

“Vetëm pak sallam në bukën tuaj”, tha Lil në një intervistë.

Binjaket poashtu ndanë ushqimin e tyre të preferuar është peshk dhe patate të skuqura.

Kjo nuk është çudi dhe jo rasti i vetëm. Në gusht, një grua në New York, që festoi ditëlindjen e saj të 107-të, pretendoi se të qëndrosh beqare ishte çelësi i një jete të gjatë.