Infektuar: 11130
Shëruar: 6817
Vdekur: 381
SHBA-ja ka rezerva të pafundme nafte të ruajtura në shpella nëntokësore

SHBA-ja ka rezerva të pafundme nafte të ruajtura në shpella nëntokësore

Kuriozitete September 18, 2019 - 11:20
Detajet

Pas sulmeve ndaj infrastrukturës së Arabisë Saudite të naftës, zyrtarët amerikanë kanë diskutuar përdorimin e një depozite të stërmadhe nafte që SHBA ruan në shpella nëntokësore.

Me rritjne çmimit të naftës, presidenti Trump shkroi në Twitter se kjo naftë mund të përdorej për ta mbajtur tregun të furnizuar mirë.

Bëhet fjalë për më shumë se 640 milionë fuçi naftë të fshehura në shpella kripe në nëntokën e Teksasit dhe të Luizianës.

Këto depozita strategjike janë krijuar që në vitet 1970.

Këto masa u morën për shkak të mungesës që naftës që u krijua nga embargoja e luftës arabo-izraelite e vitit 1973.

Lufta zgjati tre javë, por embargoja e naftës zgjati nga tetori e deir në mars, duke bërë që të katërfishohet çmimi i naftës nëpër botë.

Në vitin 1975, kongresi miratoi ligjin për të krijuar rezerva nafte./tch

Image 
Image 
Image 
Image