Infektuar: 55851
Shëruar: 49269
Vdekur: 1410
Njihuni me gruan më të vjetër në botë

Njihuni me gruan më të vjetër në botë

Kuriozitete June 28, 2020 - 09:57

Kjo është gruaja më e vjetër në botë e cila së fundmi ka festuar ditëlindjen e 134-të.

Almihan Seyiti nga Kina thuhet se është njeriu më i vjetër në botë dhe personi i parë në histori me kaq vite jetë.

Image

Gruaja e moshuar thuhet se ka jetuar në tre shekuj dhe ka përjetuar dy luftëra botërore. Në vitin 1903, zonja Seyiti u martua në moshën 17 vjeçare dhe më pas së bashku me bashkëshortin birësuan një djalë dhe një vajzë. Ajo jetoi me të bijën, pasi bashkëshorti ndërroi jetë në vitin 1976 e ndërsa i biri humbi jetën në moshën 36 vjeçare.