Burri në Indi pretendon se ka marrë 11 vaksina anti-COVID
Foto: Getty Images

Burri në Indi pretendon se ka marrë 11 vaksina anti-COVID

Kuriozitete January 07, 2022 - 18:57

Një burrë në Indi është vaksinuar të paktën tetë herë vitin e kaluar kundër COVID-19, tha një zyrtar shëndetësor.

Megjithatë, Brahmdeo Mandal, 65 vjeç, ka pohuar se ka marrë 11 doza të vaksinës në shtetin Bihar.

Postieri në pension tha se vaksinat e kishin ndihmuar atë të shpëtonte nga dhimbjet dhe “të qëndronte i shëndetshëm”. Ai pretendoi se nuk kishte pësuar asnjë efekt negativ, transmeton Zeri.info.

Mondal më në fund u ndalua të merrte atë që ai pretendonte se ishte vaksina e tij e 12-të në një kamp javën e kaluar.

Një hetim është duke u zhvilluar për të zbuluar se si Mandal, i cili jeton me familjen e tij në rrethin Madhepura, arriti të marrë disa vaksina.

“Ne kemi gjetur tashmë prova se ai mori tetë vaksina nga katër vende”, tha për BBC Amarendra Pratap Shahi, kirurg civil i Madhepuras.

Që nga fillimi i vaksinimit më 16 janar të vitit të kaluar, India ka administruar kryesisht dy vaksina të prodhuara në vend, Covishield dhe Covaxin. Vaksinat me dy doza kanë një hendek nga 12-16 javë respektivisht katër deri në gjashtë javë pas dozës së parë.

Vaksinimi është vullnetar dhe më shumë se 90,000 qendra, kryesisht të drejtuara nga shteti, po ofrojnë vaksinim në të gjithë vendin.

Këto përfshijnë kampet e vaksinimit që ofrojnë injeksione pa regjistrim paraprak në internet. Përfituesi duhet të paraqesë vërtetimin e identitetit – një kartë biometrike, letërnjoftimin e votuesit ose patentë shoferin, midis 10 dokumenteve – për t’u regjistruar.

Të dhënat e mbledhura nga faqet janë ngarkuar në portalin e vaksinave të Indisë, “CoWin”.

Hetimet e hershme kishin zbuluar se Mandal kishte arritur të merrte “dy vaksina në një hendek prej gjysmë ore” në të njëjtën ditë dhe secila prej këtyre vaksinave “ishte regjistruar në portal”.

“Ne jemi të hutuar se si mund të ndodhë kjo. Duket se po ndodh një dështim i portalit. Ne po përpiqemi gjithashtu të zbulojmë nëse ka pasur ndonjë neglizhencë nga njerëzit që drejtojnë qendrat e vaksinimit”, tha Shahi.

Eksperti i shëndetit publik Chandrakant Lahariya i tha BBC-së se “mënyra e vetme” që mund të ndodhë kjo është nëse të dhënat e vaksinimit nga faqet ngarkohen në portal pas një vonese të gjatë.

Mandal, i cili mbante shënime të detajuara të shkruara me dorë për datat, oraret dhe kampet, pretendon se ka marrë 11 doza midis shkurtit dhe dhjetorit të vitit të kaluar.

Ai i tha BBC-së se ai udhëtoi në kampet e vaksinimit në të gjithë Madhepuran dhe madje në të paktën dy rrethe fqinje – një më shumë se 100 km larg – për të marrë vaksinat. Ai përdorte karta të ndryshme identiteti për t’u regjistruar në këto faqe.

Z. Mandal tha se ai kishte qenë një “tregtar mashtrues” në fshatin e tij përpara se të merrte punën e postierit dhe “nisa të mësoja diçka për sëmundjet”.

“Pas marrjes së vaksinave, dhimbjet e trupit tim u zhdukën. Më parë kisha dhimbje në gju dhe ecja me shkop. Tani nuk e bëj. Ndihem mirë”.

Temperatura, dhimbja e kokës, lodhja dhe dhimbja – kryesisht të lehta deri në mesatare – janë efektet anësore më të zakonshme të raportuara pas marrjes së një vaksine Covid-19. Reaksionet e rënda alergjike janë më të rralla.

Rreth 65% e popullsisë së rritur të Indisë është plotësisht e vaksinuar dhe rreth 91% kanë marrë të paktën një dozë. /Zëri