Infektuar: 1070
Shëruar: 841
Vdekur: 30
Domatja, kurë për puçrrat në fytyrë

Domatja, kurë për puçrrat në fytyrë

Shëndetësi May 16, 2019 - 08:20
Këshilla jetësore

Puçrrat mund të jenë frustuese pothuajse në çdo moshë, lëkura e kuqe mund të jetë edhe e dhimbshme. Kjo sëmundje e zakonshme (dhe është klasifikuar si një sëmundje e lëkurës nga Instituti Kombëtar i Shëndetit) është rezultat i poreve dhe gjëndrave të bllokuara. Megjithëse është frustuese dhe e parehatshme, nuk është e rrezikshme. Ndërsa jeni duke u kujdesur me ilaçe ose jeni fiksuar pas heqjes së puçrrave, duhet të kujdeseni edhe për rutinën e fytyrës suaj, zgjidhjen mund ta keni brenda në shtëpi, transmeton Gazeta "Zëri".

Mënyra më e thjeshtë

Merrni një domate dhe fërkoni fytyrën tuaj me të. Masazhoni me lëngun e saj pjesët në të cilat keni shenja.

Maska me domate

Nëse keni pak kohë shtesë kjo metodë duhet të funksionojë mirë edhe në puçrra të rënda. Me tulin e domates krijoni një pastë. Vendoseni atë në fytyrë dhe mbajeni për 15 deri në 20 minuta.

Nëse nuk doni të mbani domaten për një orë në fytyrë, ka një mënyrë tjetër më të lehtë. Përzieni një lugë gjelle me lëng domateje me disa pika lëng limoni në një pjatë të vogël, aplikoni këtë përzierje në zonat e prekura të lëkurës dhe lëreni për rreth pesë minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Merrni një domate dhe fërkoni fytyrën tuaj me të. Masazhoni me lëngun e saj pjesët në të cilat keni shenja./ZËRI