Infektuar: 58399
Shëruar: 51081
Vdekur: 1466
Këngët e reja të kësaj jave

Këngët e reja të kësaj jave

Showbiz August 10, 2020 - 17:49

Edhe këtë javë të fundit të korrikut dhe fillimit të gushtit, kemi plot e përplot lansime të këngëve të bukura verore. Kemi bërë një përzgjedhje prej emrave të njohur si: Jorja Smith, Gashi në bashkëpunim me idhullin e tij Sting, pastaj Skip Marley me H.E.R, Tiwa Savage , Disclosure me një prej emrave e cila tashmë është bëre emër I njohur për publikun Fatoumata Diawara.

Të gjitha këto lansime apo TOP 5 këngët e përjavshme bëhen nga përzgjedhja e radioprishtinës 89.8 dhe mund ti ndëgjoni cdo ditë të javës në emisionin “Drive Time” 89.8 fm si dhe Zeri.info.

 

Skip Marley, H.E.R – “Slow Down”

 

Skip Marley dhe H.E.R. kanë ndarë një video të re të zjarët për bashkëpunimin e tyre "Slow Down". Videoja e drejtuar nga Lacey Duke e paraqet nipin e Bob Marley si artistin në rritje R&B që përqafojnë dashurinë e re në New York City. Gjatë udhëtimit të tyre nëpër qytet, çifti tërhiqen me shumë pasion nën dritat e gjelbra të një feste në krye të qytetit, përpara se të bënin një udhëtim të lezetshëm në metro.

Marley dhe H.E.R. premierën e parë të këngës e paraqiten gjatë një shfaqje në Hollywood Bowl së bashku me Lauryn Hill në tetor.

Në nëntor, Marley zbuloi atë se pse e tërhoqi atë të bashkëpunonte me këngëtaren e "Slide".

"Kur bëra këngën, unë po shikoja dhe pyesja veten se kush mund të ishte e veçant dhe atëherë mendova për H.E.R. sepse me të vërtetë e dua gjallërinë dhe energjinë e saj. Sapo dëgjova këngen e përfunduar isha i dashuruar, ”tha Marley për Vibe Magazine.

 

Jorja Smith – “By Any Means”

 

Këngëtarja britanike R&B, Jorja Smith ka ndarë një këngë të re të quajtur "By Any Means". Ajo shërben si njësia kryesore e projektit të ardhshëm Reprise të Roc Nation, një përmbledhje e këngëve protestuese për të sjellë ndërgjegjësimin për çështjet e drejtësisë sociale, me një pjesë të të ardhurave do të financojnë organizatat që mbështesin viktimat e brutalitetit të policisë dhe krimet e urrejtjes. "Unë krenohem me gjërat që kemi bërë / krah më krah për revolucion," këndon Smith në rrugën e duhur. "Nuk do të hesht për gjërat që dua."

 

Tiwa Savage – “Dangerous Love”

Tiwa Savage ndan visuelet për "Dangerous Love", ekstrakt nga albumi i ardhshëm.

Tiwa Savage nuk ka nevojë për prezantim: me një karrierë më shumë se 10 vite, me shumë klasikë, hite dhe tre albume me emrin e saj, këngëtarja afrikane është me të vërtetë një superstar. Në vitin 2018, ajo madje arriti të mundë Davido, Fally Ipupa dhe Shekhinah duke u zgjedhur si artistja më e mirë afrikane në MTV Europe Music Awards.

Këngëtarja aktualisht është duke përgatitur albumin e saj të 4-të, Celia, i cili duhet të dalë shumë shpejt përmes labelit amerikan Motown. "Dangerous Love" është një nga projektet e prodhuara nga Cracker Mallo, një krijues I hiteve të njohura për bashkëpunimet e tij me Olamide dhe Zlatan, pista është një përzierje befasuese dhe e lezetshme e afrobeat dhe RnB.

 

Gashi feat Sting – “Mama”

Artisti Shqipëtar me prinderit nga Kosova, ai vet me qendër në Brooklyn, I lindur në Libi në 1989, 30-vjeçari është përplot me surpriza. Të gjithë e kemi ndjekur karierën e tij, këngët e bukura si dhe koncertet, për të cilin kemi pas fat ta shohim edhe në Prishtinë me Dua Lipën.

Por kënga “Mama” I dedikohet nënës së tijë, të cilës I thotë “Mama ja arrita, më në fund bëra këngë edhe me idhullin tim Sting”

Ish-atleti flet edhe për vallëzimin e tij.

"Me të vërtetë më pëlqen shumë vallëzimi. Por njerëzit më shohin mua dhe reagimi I tyre është, "Oh zot, ai është një djalë i madh" reagimi është gjithmonë I njejt dhe të gjithë buzëqeshin ".

 

Disclosure, Fatoumata Diawara - Douha (Mali Mali)

Disclosure lanson ‘Douha (Mali Mali)" nga albumi i ardhshëm ”Energy"

Në albumin e tyre të ardhshëm Energy, kane përfshirë tekste dhe vokale nga artistja Maliane, “Fatoumata Diawara”. Kënga është një ode e gëzueshme për vendin e origjinës së Diawara’S: "Kur shkoni në vendin tim / ka unitet në atdheun tim / Ka një harmoni dhe dashuri në vendlindjen time / Ka vëllazëri në vendin tim. "

Disclosure do të lëshojë albumin më 28 gusht përmes Capitol Records; albumi përmban singlin "My High". Përveç Diawara, albumi përmban vargje të ftuara nga Animé, Slowthai, Common, Kehlani, Kelis, Syd dhe Mick Jenkins.

Përgatiti: Berna Caka