American Music Awards 2021: Lista e plotë e fituesve

American Music Awards 2021: Lista e plotë e fituesve

Showbiz November 22, 2021 - 10:00

American Music Awards 2021 u prezantuan të dielën mbrëma (21 nëntor), në Los Angeles, duke përfshirë pjesëmarrjen e shumë yjeve të muzikës, artit dhe botës së televizionit.

“AMA” që u mbajt në teatrin Microsoft, dhe nderon artistët më të mirë të viti, nikoqire e mbrëmjes ishte repereja, Cardi B.

Grupi BTS ishte ndër fituesit kryesorë, duke marrë gjithsej tre çmime, përfshirë artistin e vitit. E nominuara kryesore e natës Olivia Rodrigo mori një nga shtatë nominimet e saj: Artistja e re e vitit.

Image

Fituesit e shfaqjes votohen nga fansat, me kategori të reja këtë vit duke përfshirë këngën e preferuar në trend, artistin e preferuar të gospel-it dhe dyshen ose grupin e preferuar latin.

Lista e plotë e fituesve në AMA:

Artisti i Vitit:

BTS

Artistja e re e vitit

Olivia Rodrigo

Bashkëpunimi i vitit

Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More”

Kënga trend më e preferuar

Megan Thee Stallion "Body" 

Videoja muzikore më e preferuar

Lil Nas X “MONTERO (Call Me By Your Name)”

Artisti i Preferuar Mashkull – Pop

Ed Sheeran

Artistja e preferuar femër- Pop

Taylor Swift

Dyshja e preferuar (ose grupi)- Pop

BTS

Albumi i preferuar- Pop

Taylor Swift “evermore”

Kënga e preferuar-Pop

BTS “Butter”

Artisti i preferuar mashkull– Country

Luke Bryan

Artistja e preferuar femër– Country

Carrie Underwood

Dyshja ose grupi i preferuar- Country

Dan + Shay

Albumi i preferuar – Country

Gabby Barrett “Goldmine”

Kënga e preferuar – Country

Gabby Barrett “The Good Ones”

Artisti i preferuar mashkull – Hip Hop

Drake

Artistja e preferuar femër- Hip Hop

Megan Thee Stallion

Albumi i preferuar- Hip Hop

Megan Thee Stallion “Good News”

Kënga e preferuar Hip Hop

Cardi B “Up”

Artisti i preferuar mashkull- R&B

The Weeknd

Artistja e preferuar femër- R&B

Doja Cat

Albumi i preferuar- R&B

Doja Cat “Planet Her”

Kënga e preferuar R&B

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open”

Artisti i preferuar mashkull-Muzika Latine

Bad Bunny

Artistja e preferuar femër- Muzika Latine

Becky G

Dyshja/grupi i preferuar- Muzika Latine

Banda MS de Sergio Lizárraga

Albumi i preferuar-Muzika Latin

Bad Bunny “EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO”

Kënga e preferuar-Muzika Latine

Kali Uchis “telepatía”

Artisti i preferuar- Rock

Machine Gun Kelly

Artisti i preferuar – Frymëzues kontemporan (bashkëkohor):

Carrie Underwood

Artisti i preferuar – Muzika elektronike

Marshmello