Historike: Për herë të parë tri shqiptare në top listën zyrtare të këngëve ritmike më të dëgjuara të vitit

Historike: Për herë të parë tri shqiptare në top listën zyrtare të këngëve ritmike më të dëgjuara të vitit

Showbiz December 01, 2022 - 22:25

Billboard është llogaritësi më i madh i hiteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tani që jemi në fund të vitit, Billboard ka filluar me publikimin e top-listave zyrtare për 10 këngët më të dëgjuara të zhanreve të ndryshme.

Të enjten u prezantuan 10 këngët më të dëgjuara të vitit të zhanrit dance/eletronic.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by billboard (@billboard)

Kësaj liste i paraprin shqiptarja Dua Lipa me këngën e saj “Cold Heart (PNAU Remix)”, në bashkëpunim me këngëtarin legjendar Elton John.

Image
Dua Lipa (Foto: Theo Wargo/Getty Images)

Por ajo nuk është e vetmja, pasi pjesë e top-listës janë edhe dy shqiptare të tjera: Bebe Rexha dhe Ava Max.

Ava Max ndodhet në vendin e katër me këngën “The Motto”, të cilën e ka në bashkëpunim me DJ-in e famshëm ndërkombëtar, Tiwsto.

Image
Ava Max (Foto: Renard Garr/Getty Images)

Ndërkohë, në vendin e shtatë ndodhet e renditur Bebe Rexha për hitin e saj “I’m Good (Blue)” në bashkëpunim me David Guettan.

Vlen të përmendet që kjo listë është suksesi vjetor i këngëve të zhanrit ritmik dhe elektronik, por secila prej tyre ka datë të ndryshme publikimi.

Image
Bebe Rexha dhe David Guetta (Foto: John Phillips/Getty Images for MTV)

Gjersa këngët e Duas dhe Avas janë të publikuara që nga viti i kaluar, ajo e Bebe exhës ka vetëm tre muaj që është lasnuar dhe ka përfunduar e shtat si rrjedhojë e mos-kohës së duhur për t’u ngjitur ndoshta edhe më lart. /Telegrafi