Zbulohen shifrat, kaq para do të fitojnë klubet që do të kualifikohen në garat evropiane

Zbulohen shifrat, kaq para do të fitojnë klubet që do të kualifikohen në garat evropiane

Sport korrik 11, 2019 - 23:42
Detajet

Shtëpia evropiane e futbollit, UEFA ka konfirmuar sot se do t’i paguajë klubet që do të marrin pjesë në gara evropiane me 1.75 miliard funte.

Skuadrat do të marrin 2.4 milionë funte për fitore dhe 800,000 funte për çdo barazim në këtë fazë.

Çmimet e kualifikimeve:

Kualifikimi në fazën e së tetës: 8.5 milionë funte

Kualifikimi në çerekfinale: 9.5 milionë funte

Kualifikimi në gjysmëfinale: 11 milionë funte

Kualifikimi në finale: 13.7 milionë funte

Fituesi i Ligës së Kampionëve: 3.5 milionë funte

Superkupa Evropiane: 3 milionë funte

Ndërsa në Europa Legue:

Kualifikimi në grupe: 2.5 milionë funte

Ndërsa për çdo fitore: 511 mijë funte.