Infektuar: 15472
Shëruar: 13278
Vdekur: 622
Ky mund të jetë shqiptari i parë në Formula 1

Ky mund të jetë shqiptari i parë në Formula 1

Sport January 21, 2020 - 20:23
Piloti shqiptar mund të garojë në Formula 1 në të ardhmen

Lirim Zendeli do të vazhdojë garën në Kampionatin FIA të Formula 3 këtë sezon, pasi nënshkroi një marrëveshje për të garuar për Trident, me seli në Milano.

Zendeli, Kampioni gjerman i Formulës 4 për vitin 2018, u ngjit në Formula 3 vitin e kaluar dhe përfundoi i 18-ti në renditjen me Sauber Junior Team nga Charouz.

Gazeta zvicerane “Blick” ka bërë një shkrim për pilotin nga Shkupi, i cili mund të bëhet shqiptari i parë në Formula 1.

Zendeli është 20 vjeç, lindur në Bochum. Sidoqoftë, prindërit e tij vijnë nga Shkupi, shkruan Indeksonline.

“Unë e shoh veten si kampion në Formula 3, por edhe në Formula 1. Unë besoj se mund ta arrij këtë me mbështetjen e duhur. Do të ishte mirë sikur të isha shqiptari i parë që e bëra atë”, ka thënë Zendeli pasi nënshkroi me skuadrën e re.

Ai bashkohet me skuadrën më të mirë brenda Formulës 3, Trident.

Image

Skuadra italiane e garave ishte forca e katërt sezonin e kaluar, duke festuar fitoret dhe podiumet në baza të rregullta vitet e fundit. Një ekip garash ku mund ta provojë veten.

“Jam shumë e lumtur që po vozis për Trident në vitin 2020. Jam i bindur që mund të arrijmë shumë rezultate shumë të mira dhe të japim gjithçka, në mënyrë që të sjellim disa trofe në selinë e ekipit në Milano“.

Zendeli zbuloi pasionin e tij për sportin motorik në moshën 10 vjeç. Ai shkoi në një shëtitje me babanë e tij duke bërë gara në karting. Ai më pas gjeti strehë në ekipin karting të Michael Schumacher-it “KSM Racing”. Pati gjithashtu një takim me legjendën e Formula 1.

“Ai kishte qenë modeli im i garave gjatë gjithë karrierës time“, thotë Zendeli.

Në karting, ai pastaj rendito sukses pas suksesit. Pas kalimit në Formula Sport në vitin 2016, suksesi më i madh pasoi në vitin 2018 me fitoren e përgjithshme të Kampionatit Gjerman në Formula 4.

Por, a do të çojë rruga në të vërtetë në Formula 1? Së pari, Zendeli duhet të marrë drejtimin në Formula 3. Pronari i ekipit, Maurizio Salvadori, është i bindur se mund të ketë sukses.

“Ai na bëri përshtypje me cilësinë e tij. Jam i sigurt se ai do të jetë në mesin e shoferëve kryesorë dhe se ai do të jetë një yll i sezonit të ardhshëm“, ka thënë Salvadori.