E jashtëzakonshme, futbollisti i Ajaxit zgjohet nga koma pas gati 3 vitesh

E jashtëzakonshme, futbollisti i Ajaxit zgjohet nga koma pas gati 3 vitesh

Sport March 26, 2020 - 22:27
Lajmet e fundit nga sporti

Futbollisti i Ajaxit, Abdelhak Nouri është zgjuar nga koma pas gati 3 vitesh, transmeton zeri.info

22-vjeçari kishte pësuar infarkt në një ndeshje miqësore më 8 korrik të vitit 2017 ndaj Ëerder Bremenit, pra duke u zgjuar nga koma pas saktësisht 2 vitesh e 9 muajsh.

Image

Ai kishte rënë në fushë pas problemeve në zemër.

Pas 5 ditësh, ai ra në koma dhe ditën e sotme ka mundur të zgjohet dhe të lëvizë.

Vëllai i tij dhe mjekët raportojnë se djaloshi ushqehet dhe reagon nëpërmjet udhëzimeve, por ende nuk mund të flaë dhe komunikon nëpërmjet lëvizjes së qepallave të syrit.

Nouri pësoi dëmtime në tru prej arrestit kardiak, ndërsa mbetet për t’u parë se si do të jetë më tej gjendja e tij shëndetësore./Zëri