Infektuar: 1158
Shëruar: 876
Vdekur: 30
'Nëse nuk mund të fitoni, futuni në fushë me xhipa': Ky ishte momenti kur krimineli serb Arkan ndërpreu ndeshjen Novi Pazar - Prishtina

'Nëse nuk mund të fitoni, futuni në fushë me xhipa': Ky ishte momenti kur krimineli serb Arkan ndërpreu ndeshjen Novi Pazar - Prishtina

Sport March 30, 2020 - 22:59

Gati tre dekada më parë, një nga skandalet më të mëdha në historinë e futbollit rajonal ka ndodhur në stadiumin në Novi Pazar.

Ndeshja e Ligës së Dytë të ish-Jugosllavisë u luajt midis klubit lokal të Novi Pazarit dhe mysafirëve nga Kosova, FC Prishtina njeriu i parë i të cilit në atë kohë ishte Zeljko Raznatoviq Arkan, shkruan Zëri.info.

Loja në Novi Pazar u pasua nga një numër i madh i incidenteve, gjatë ndeshjes, futbollistët nga Prishtina u fyen, objekte të ndryshme u hodhën në fushë, dhe portieri i skuadrës prishtinase u godit madje.

E gjitha u përshkallëzua drejt fundit të ndeshjes kur filloi ofendimi i ashpër nga ana e Raznatoviqit, i cili u fut në xhipin e tij dhe, së bashku me mikun e tij Milorad Ulemek Legija, hynë në fushë dhe e ndërprenë lojën.

Pas kësaj ata shkuan te kryetari i klubit të Novi Pazarit dhe në mënyrën e tyre kërkuan që ndeshja të ndërpritet dhe të regjistrohej me një barazim.

"Kështu ka ardhur koha dhe fund, dhe pastaj ju duhet, e dini," tha Arkan në atë kohë.

Kur dolën nga stadiumi delegacionit të mysafirëve, përsëri iu ndodhi një incident, përkatësisht tifozët vendas hodhën gurë drejt autobusit me futbollistët vizitues dhe më pas edhe në kolonën e makinave ku ishin Arkani dhe Legija.

Nga ai moment, u bë e qartë se historia e futbollit jugosllav do të merrte tjetër drejtim me metoda të ndryshme që nuk kishin asnjë lidhje me vetë sportin.

Shikoni se si ndodhi e gjitha në videon e mëposhtme./Zeri.info