Infektuar: 4715
Shëruar: 2227
Vdekur: 101
“Futbollistët që kërkojnë drejtësi për George Floydin të duartrokiten dhe jo të dënohen”

“Futbollistët që kërkojnë drejtësi për George Floydin të duartrokiten dhe jo të dënohen”

Sport June 03, 2020 - 11:31

FIFA dhe UEFA kanë shprehur mbështetjen e tyre për futbollistët, që duan të protestojnë kundër racizmit në fushën e gjelbër.

Vdekja e George Floydit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka nxitur protesta dhe debat të gjerë kudo në botë, teksa edhe disa futbollistë kanë kërkuar drejtësi për afrikano-amerikanin, shkruan “Zeri.info”.

Liverpooli, Chelsea dhe Newcastle ishin ndër klubet që u “gjunjëzuan” për të kërkuar drejtësi për Floydin ditëve të fundit.

Image

Ndërkaq, në Bundesligë Marcus Thuram dhe Jadon Sancho u “gjunjëzuan”, pasi shënuan gola në fundjavë për nder të Floydit.

I pari i FIFA-s, Gianni Infantino, ka thënë se futbollistët që kërkojnë drejtësi për Floydin duhet të duartrokiten dhe jo të dënohen.

Image

“Në lidhje me demontrimet e futbollistëve në Bundesligë ata duhet të duartrokiten dhe jo të të dënohen”, tha Infantino.

Ndryshe, së fundmi është raportuar se Federata e Futbollit të Gjermanisë ka nisur hetimet për futbollistët, të cilët kërkuan drejtësi për Floydin. /Zeri.info