Trajneri i Anglisë Southgate, i gatshëm të vendosë reputacionin në vijën e duhur për Maguiren

Trajneri i Anglisë Southgate, i gatshëm të vendosë reputacionin në vijën e duhur për Maguiren

Sport September 23, 2022 - 11:55
Lajmet e funidt nga Sporti

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, ka thënë se është i gatshëm të vendosë reputacionin e tij në linjë kur bëhet fjalë për praninë e vazhdueshme të Harry Maguires në skuadrën e tij.

Mbrojtësi i Manchester Unitedit është thirrur për detyrën në Ligën e Kombeve me vendin e tij, pavarësisht vështirësive të qëndrueshme në nivel klubesh që e kanë vendosur atë në stol.

Janë bërë pyetje, nëse Maguire duhet të jetë ende një opsion i preferuar për “Tre Luanët”, për Kupën e Botps 2022, por Southgate këmbëngul se ka besim të plotë te një lojtar që është mësuar të heshtë dyshuesit.

“Çfarëdo reputacioni që kam, po e vendos atje. Ju gjithmonë duhet të mbështesni gjykimin tuaj dhe ne mendojmë se ai është një lojtar i rëndësishëm. Nëse do të mendonim se do të kishte lojtarë me përvojë të gatshëm për të hyrë dhe për të luajtur në një nivel mbi të, do të kishte një konsideratë tjetër dhe në disa pozicione do të kishte një nivel tjetër konkurrence në atë mënyrë.

Ai është qendërmbrojtësi ynë më dominues nga ajri. Ai dhe John Stones janë të jashtëzakonshëm me topin – sasia e presionit që kanë marrë për skuadrën në turnetë që kemi luajtur, sepse ne nuk e kemi gjithmonë atë lojtar në qendër të mesfushës që mund të përparojë lojën. Kjo do të thotë se ka shumë më shumë presion mbi qendërmbrojtësit tanë për ta përdorur topin mirë dhe ata të dy janë po aq të mirë sa çdo tjetër në futbollin botëror për ta bërë këtë”, ka thënë Southgate.

Maguire, i cili ishte pjesë e skuadrave të Anglisë që arritën në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2018 dhe finalen e Euro 2020, ka fituar 46 paraqitje për Tre Luanët që kur bëri debutimin e tij të parë ndërkombëtar në vitin 2017.

Anglia do të përballet sonte me Italinë në Ligën e Kombeve, kurse të hënën me kundërshtarët e vjetër, Gjermaninë.