Infektuar: 1123
Shëruar: 847
Vdekur: 30
'S’e tërheqim njohjen e Kosovës', ministri i Jashtëm çek i përgjigjet shpejtë kryeministrit e presidentit

'S’e tërheqim njohjen e Kosovës', ministri i Jashtëm çek i përgjigjet shpejtë kryeministrit e presidentit

Aktuale September 17, 2019 - 13:28
Detajet

Çështja e pavarësisë së Kosovës ka shkaktuar përçarje në skenën politike në Çeki.

Mbrëmë, presidenti e kryeminsitri çek mbajtën një takim nga ku u fol edhe kjo çështje, dhe u mor vendim që tema e njohjes së pavarësisë së Kosovës të diskutohet në një takim koordinues të politikës së jashtme, shkruan lajmi.net.

Mirëpo i menjëherëshëm ka qenë reagimi i ministrit të Jashtëm çek, Tomas Petriqek.

Para gazetarëve, ai është kundërpërgjigjur duke thënë se Çekia nuk ka arsye që ta tërheq njohjen e Kosovës.

“Nuk shoh ndonjë arsye që Çekia ta tërheq njohjen e Kosovës. Është e rëndësishme që politika e jashtme e Çekisë të jetë e vazhdueshme dhe e kuptueshme”, ka thënë ai para gazetarëve.

Çëështja e tërheqjes së njohjes së Kosovës u bë temë që nga vizita e fundit e presidentit çek në Beograd.

Milos Zeman, nga takimi që pati me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq dërgoi mesazhe negative për shqiptarët, nga ku edhe paralajmëroi marrjen në konsideratë të tërheqjes së njohjes së Kosovës.

Kundër këtij qëndrimi është rreshtuar fuqishëm ministria e Jashtme dhe kryeministri.