Infektuar: 1128
Shëruar: 850
Vdekur: 30
Merkel - Brnabiqit: Vazhdoni përpjekjet për normalizimin e raporteve me Kosovën

Merkel - Brnabiqit: Vazhdoni përpjekjet për normalizimin e raporteve me Kosovën

Aktuale September 18, 2019 - 15:44
Detajet

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, është takuar sot në Berlin me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Në një konferencë për media pas takimit, kancelarja gjermane, ka thënë se Serbia duhet të vazhdojë përpjekjet për të  normalizuar raportet me Republikën e Kosovës.

Merkel ka thënë se duhet të vazhdojnë bisedimet, në mënyrë që të përmirësohen raportet edhe më tej, për të krijuar kushte që të arrihet një marrëveshje, shkruan tanjug, transmeton Express.

Përveç tjerash Merkel dhe Brnabiq kanë diskutuar edhe për procesin e Berlinit dhe bashkëpunimin dy palësh.

Brnabic ka thënë se është shumë e kënqaur me procesin e Berlinit duke përmendur faktin se ka qenë shumë i dobishëm dhe se ka quar në hapjen e mundësive më të mëdha për bashkëpunim