Infektuar: 15472
Shëruar: 13278
Vdekur: 622
Vuçiq vazhdon të mbrojë masakrat: Nobeli për Handken, sikur të ketë ftuar njëri prej nesh

Vuçiq vazhdon të mbrojë masakrat: Nobeli për Handken, sikur të ketë ftuar njëri prej nesh

Aktuale December 10, 2019 - 22:41

Ndërkohë që shumë vende të Ballkanit Perëndimor reaguan ashpër pas dhënies së Çmimit Nobel në Letërsi për novelistin austriak Peter Handke, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka zgjedhur, ashtu edhe siç pritej, ta urojë atë për këtë vlerësim.

Vuçiç deklaroi se Handke është një mik i vërtetë i Serbisë dhe se vendi i tij e konsideron sikur e ka fituar një qytetar i saj këtë çmim të rëndësishëm.

“Serbia ju konsideron mik të vërtetë. Më lejoni t’ju them se Çmimin Nobel për ju, ne e përjetojmë si të fituar nga njëri prej nesh. Tani, përveç Ivo Andriqit, kemi edhe një tjetër laureat të Nobelit”, tha Vuçiç

Dhënia e Çmimit Nobel për austriakun Handke u pasua me kritika të shumta sidomos në rajonin e Ballkanit, pasi novelisti njihej për lidhjet e tij të afërta me ish presidentin Slobodan Milosheviç.

Ceremonia e dhënies së çmimit Nobel u zhvillua këtë të martë në Stokholm dhe mbërritja e Handke u prit me protesta. Ajo u bojkotua nga ambasadorët e Shqipërisë, Kroacisë, Bosnjes, Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë./Express/