Tërmkolli thotë se komandanti i FSK-së dha dorëheqje i detyruar: Kurti dhe Osmani u hakmorën për humbjen në zgjedhjet komunale

Tërmkolli thotë se komandanti i FSK-së dha dorëheqje i detyruar: Kurti dhe Osmani u hakmorën për humbjen në zgjedhjet komunale

Aktuale November 30, 2021 - 16:29

Ish-deputetja e Kuvendit, Melihate Tërmkolli, ka reaguar pas dorëheqjes së Rrahman Ramës nga posti i komandatit të FSK-së dhe vendosjen në këtë post të Bashkim Jasharit.

Përmes një postimi në Facebook, Tërmkolli ka thënë kjo është bërë për hakmarrje duke e ndërlidhur me humbjen e Bekim Jasharit në Skenderaj.

Ajo ka drejtuar gishtin për këtë hakmarrje te presidentja Osmani dhe kryeministri Kurti.

“Shenjat e ‘hakmarrjes’ shtetërore! Pyetje që duan përgjigje! ‘Detyrimi’ i dhënies së dorëheqjes së Rrahman Ramës nga pozita e Komandantit të FSK-së dhe emërimi i Bashkim Jasharit në këtë pozitë, a janë shenja për një hakmarrje të dyfishtë të Presidentes dhe Kryeministrit të Kosovës ndaj qytetarëve dhe të gjithë ‘të tjerëve’?! Së pari, kjo a tregon shenjë hakmarrjeje për humbjen e Bekim Jasharit në zgjedhjet komunale si kandidat joformal i tyre, i VV-së dhe listës imagjinare ‘Guxo’, më saktë si hakmarrje ndaj qytetarëve që guxuan të votojnë dikë tjetër e jo të preferuarin e tyre?!”, ka shkruar ajo.

Ajo tha se nëse janë të vërteta raportimet për arsyetimin e shkarkimit të Ramës nga posti i komandantit të FSK-së, atëherë sipas saj ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, duhet të shkarkohet nga posti.

“Së dyti, nëse janë të vërteta ato që u thanë në disa medie për automjetet e FSK-së, a është shenjë hakmarrjeje ndaj Komandantit të FSK-së i cili vendosë e vepron në bazë të ligjit dhe marrëveshjes me SHBA-të duke refuzuar veprimet parapolitike të Ministrit të Mbrojtjes?! Nëse ka kërkuar Ministri i Mbrojtjes ato që janë thënë në medie, duhej të shkarkohej Ministri i Mbrojtjes për rrezikim të sigurisë nacionale”, ka thënë Tërmkolli. /Zëri

Postimi i plotë: