Përmbyllja e dialogut Kosovë-Serbi, këshilltari i lartë i DASH-it takohet me Osmanin
Foto: Laura Hasani

Përmbyllja e dialogut Kosovë-Serbi, këshilltari i lartë i DASH-it takohet me Osmanin

Aktuale January 11, 2023 - 13:49

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH), Derek Chollet, është pritur në takim nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Takimi është mbajtur me dyer të mbyllura dhe sipas njoftimit të DASH-it është përpjekje për të përshpejtuar procesin e normalizimit të raporteve Kosovës-Serbi.

Një orë më pas është paraparë takimi me kryeministrin Albin Kurti.

Sipas njoftimit të DASH-it, ai do të bisedojë me krerët në Kosovë dhe të Serbisë për integrimin euroatlantik, përfshirë edhe arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet dy shteteve, të bazuar në njohje reciproke.

Vizita e Cholletit në Kosovë dhe Serbi vjen disa javë pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës, që kulmoi me vendosjen e barrikadave nga grupe të serbëve lokalë në veri të shtetit, për shkak të arrestimit të një ish-polici serb.

Pas Prishtinës, Cholleti do të qëndrojë në Beograd më 12 janar.

Në janar, në Kosovë dhe Serbi po ashtu pritet të qëndrojnë i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dhe i dërguari i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ata pritet të shoqërohen nga të dërguarit e presidentit të Francës dhe kancelarit gjerman, Emmanuel Bonne dhe Jens Pletner. /EO

Image