Ministrja Haxhiu paralajmëron fletarrest ndërkombëtar ndaj Radojiçiqit

Ministrja Haxhiu paralajmëron fletarrest ndërkombëtar ndaj Radojiçiqit

Aktuale September 28, 2023 - 15:45

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka paralajmëruar fletarrest ndërkombëtar për nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radojiçiq, udhëheqës i grupit kriminal për aktet terroriste të 24 shtatorit në Banjskë, por dhe vepra të tjera penale.

Këtë ajo e tha sot në një përgjigje për Klan Kosovën, teksa u shpreh se lidhur me aktet terroriste të Radojiçiqit do të veprojnë pa vonesa.

”Atëherë bazuar në legjislacionin në fuqi, Prokuroria e Specializuar e Republikës së Kosovës (PSRK) parashtron kërkesë për fletërreshtim ndërkombëtar”.

”Kërkesa drejtohet në Gjykatë dhe më pas adresohet përmes Ministrisë së Drejtësisë”.

”Ne jemi në pritje të Gjykatës. Do të veprojmë menjëherë dhe pa vonesa”.