Pas gati 24 orësh, lirohen kosovarët që u ndaluan mbrëmë në Serbi

Pas gati 24 orësh, lirohen kosovarët që u ndaluan mbrëmë në Serbi

Aktuale April 17, 2024 - 15:21

Para pak çastesh, autoritetet serbe dhanë urdhër për të liruar kosovarët e ndaluar prej mbrëmë në kufirin Kroaci - Serbi.

12 autobusët e ndaluar u nisën për Kosovë dhe ndalimi i tyre u bë në shenjë proteste ndaj votimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në këtë institucion ndërkombëtar.

Në mesin e të ndaluarve kishte fëmijë e pleq, të cilët së fundi kishin mbetur edhe pa ushqime.

Indeksonline ka raportuar në kohë reale prej mbrëmë rreth kësaj situate të krijuar nga Serbia.