Petkoviq: Shkrimi i draftstatutit të Asociacionit nga Rashiqi, truku më i zakonshëm i Kurtit
Foto: Laura Hasani

Petkoviq: Shkrimi i draftstatutit të Asociacionit nga Rashiqi, truku më i zakonshëm i Kurtit

Aktuale June 17, 2024 - 14:23

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në qeverinë serbe, Petar Petkoviq, ka thënë se ministri për Komunitete dhe Kthim i Kosovës, Nenad Rashiq, nuk ka aftësi morale ose intelektuale për t’u përfshirë në hartimin e draftstatutit për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Në njoftimin e lëshuar nga zyra të cilën e drejton Petkoviqi thuhet se autorizimi i Rashiqit është një truk i zakonshëm i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

“Meqenëse Rashiqi u tall publikisht me Asociacionin disa herë dhe sugjeroi që në vend të saj të formohej një shoqatë, ai dhe shefi i tij Kurti, së bashku me Radoica Radomiroviqin e tyre, mund të jenë përgjegjës vetëm për harabela, nëse duan edhe ata, dhe ata kujdesen për serbët të cilët me të vërtetë kujdesen vetëm për popullin serb, të udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiq”, theksoi Petkoviqi, shkruan Tanjug, transmeton Klankosova.tv.