Infektuar: 1123
Shëruar: 847
Vdekur: 30
Zbulohet zyrtarisht Huawei Mate 30

Zbulohet zyrtarisht Huawei Mate 30

Auto&Tech September 19, 2019 - 18:08
Lexon detajet

Telefoni i dytë në linjën e fundit të Huawei në Mate 30 është modeli standard Mate 30.

Ai përmban një ekran të ngurtë OLED 6.62 inç (2340 x 1080 piksel) dhe një raport aspekt 19.5:9.

Huawei thekson se forma dhe dizajni i telefonit është krijuar për të qenë i pastër dhe unik. Ekziston një strukturë e thjeshtuar e lakuar që e bën të lehtë mbajtjen në dorë.

Pajisja posedon çip Kirin 990 5G me mbështetje të dyfishtë VoLTE. Duhet të theksohet se do të ketë vetëm një variant të Kirin 990 4G të telefonit Mate 30, ndërsa versioni 5G do të arrijë për modelin Mate 30 Pro.

Telefoni ka të njëjtin sistem kamerash në pjesën e pasme si Mate 30 Pro (40MP + 40MP + 8MP + 3D thellësi) dhe gjithashtu është krijuar në bashkëpunim me Leica.

Pesha e Mate 30 është 196 gramë, dy më pak se Mate 30 Pro dhe mundësohet nga një bateri 4200mAh me të njëjtat opsione të mbushjes si Mate 30 Pro (karikimi 40 kabllor 40W, si dhe 27W wireless).

Mate 30 ka një prerje më të ngushtë të ekranit sesa modeli Pro, i cili përsëri ka një prerje më të vogël se Mate 20 Pro.

Për dallim nga modeli Pro (i cili ka një IP68), Mate 30 ka mbrojtje nga pluhuri dhe llak uji IP53.

Mate 30 do të jetë në dispozicion në të njëjtat opsione ngjyrash: e zezë, argjendi, purpur kozmike, smerald jeshile dhe dy variante lëkure vegan