Tesla Model S mposht rekordin personal të Nürburgring

Tesla Model S mposht rekordin personal të Nürburgring

Auto&Tech June 05, 2023 - 09:37

Nëse nuk i keni dëgjuar ende lajmet, ose nuk e keni parë videon – atëherë duhet të keni pasur një fundjavë shumë të ngarkuar. Tesla e theu edhe një rekord, dhe kësaj radhe e bëri atë me stil.

Pa bujë, pa përgatitje zyrtare, asnjë përpjekje për rekord dhe absolutisht pa festime më pas – kompania sapo postoi një video në kanalin e saj në YouTube, nën një titull që bie në sy – “Tesla Model S Plaid përsëri në Nürburgring”.

Vetë videoja – përveç momenteve ekstreme që shkaktojnë “marramendje” – duket si një video e një vrapimi normal në mëngjes, shkruan Arena EV, transmeton Telegrafi.

Një lloj vrapimi që bëni në orën 5 të mëngjesit kur rrugët janë të gjitha bosh dhe je vetëm ti dhe objektivi. Këtë herë objektivi ishte arritja e kohës prej 7 minuta e 35 sekonda – rekordi i mëparshëm i Model S Plaid në Nürburgring.

Askush nuk ka debatuar ndonjëherë duke thënë se Tesla Model S Plaid është i ngadalshëm, nuk ka absolutisht një person që do të përpiqej ta thoshte këtë. Problemi ishte gjithmonë tek frenat e tij.

Sasia e çmendur e fuqisë së shpejtësisë dhe asaj rrotulluese – 1,020 kuaj fuqi dhe 1,200 njuton metër – përdoret për të bërë kaq shumë presion mbi frenat standarde, saqë në fakt frenat “do të hiqnin dorë” pas disa qindra metrave të parë të vozitjes me shpejtësi maksimale.