Hungaria shënon rekord të prodhimit të veturave gjatë vitit 2023

Hungaria shënon rekord të prodhimit të veturave gjatë vitit 2023

Auto&Tech January 18, 2024 - 14:46

Fabrika hungareze thyen rekord, pasi ka prodhuar 177 mijë vetura vetëm në qytetin Gyor të Hungarisë të markës Audi gjatë vitit 2023.

Thyerjen e rekordit e bënë të ditur ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijarto.

Ai po ashtu shtoi se Mercedes është duke e zgjeruar fabrikën e tij në Kecskemet, kurse firma BMW po e ndërton selinë në Debrecen, të dy këto qytete hungareze.

“Hungaria është bërë pjesë e një klubi elitar me Kinën dhe Gjermaninë, ku të tria markat gjermane kanë një bazë të pavarur këtu”, tha Szijarto.

Përveç kësaj prodhuesi kinez i veturave elektrike, BYD, pritet të hapë fabrikën e parë evropiane në Hungari, pas hapjes së fabrikave të mëdha kineze dhe koreane.