Intel i afrohet marrëveshjes prej 11 miliardë dollarësh me Apollo-n për një fabrikë të çipave në Irlandë

Intel i afrohet marrëveshjes prej 11 miliardë dollarësh me Apollo-n për një fabrikë të çipave në Irlandë

Auto&Tech May 14, 2024 - 15:49

Intel është në bisedime të avancuara për një marrëveshje me Apollo Global Management, në të cilën firma e kapitalit do të sigurojë më shumë se 11 miliardë dollarë për të ndërtuar një objekt në Irlandë, raportoi të hënën Wall Street Journal.

Lëvizja vjen pasi Intel kërkon të zgjerojë praninë e saj në të gjithë Shtetet e Bashkuara me një shpenzim të planifikuar prej 100 miliardë dollarësh në katër shtete, për të rritur biznesin e saj të prodhimit dhe për të arritur hapin me rivalin e prodhimit të çipave TSMC.

Intel dhe Apollo janë në bisedime ekskluzive për marrëveshjen, e cila mund të nënshkruhet në javët e ardhshme, thuhet në raport, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje.

Firma të tjera investimi duke përfshirë KKR dhe investitorin e infrastrukturës Stonepeak ishin gjithashtu në garë, shtoi raporti.

Apollo Global Management dhe Intel nuk pranuan të komentojnë kur u kontaktuan nga Reuters. /Telegrafi