Infektuar: 9869
Shëruar: 5480
Vdekur: 303
SHBA, festa e ditës së pavarësisë nga shtëpia

SHBA, festa e ditës së pavarësisë nga shtëpia

Bota July 04, 2020 - 20:29

Në një fundjavë ku do të mblidheshin shumë njerëz për të parë fishëkzjarre dhe parada me ngjyrat e flamurit amerikan, shumë prej amerikanëve pritën ditën e Pavarisisë atu ku qëndruan tash e disa muaj: në shtëpi.

Pushimi prej katër ditëve, që shënon vitin e 244-të të pavarësisë së vendit, vije pas një muaji me rekorde të numrit të infektimeve dhe pas forcimit të distancës sociale. Prej gjtihë kësaj situate, njerëzit u detyruan të festojnë nga shtëpia.

Një përjashtim nga rutina e përditshme ishte një shfaqje e fishekzjarrëve me ngjyrat bardhë, kaltër dhe kuq, të flamurit të SHBA-së, e cila ishte e planifikuar për të premten./Zëri