Infektuar: 101517
Shëruar: 87012
Vdekur: 2072
Rreziku për variante të reja të COVID-19, Italia mbyll shkollat

Rreziku për variante të reja të COVID-19, Italia mbyll shkollat

Bota March 03, 2021 - 10:05

Italia ka mbyllur shkollat në zonat më të goditura nga COVID-19 mes shqetësimeve për variante të reja.

Qeveria italiane ka urdhëruar që të gjitha shkollat ënë vendet më të goditura të koronavirusit të vendit të mbyllen nga 6 mars deri më 6 prill, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

“Siç e dimë, varianti britanik ka një aftësi të veçantë për të prekur popullatën e re,” tha Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

“Kjo na ka bërë që të përcaktojmë se në zonat e kuqe, të gjitha shkollat ëdo të lëvizin në mësimin në distancë, si dhe në zonat ku shkalla e infeksionit për shtatë ditë është e barabartë ose më e madhe se 250 për 100 mijë banorë.”

Italia vazhdon të klasifikojë rajonet nën një sistem të koduar me ngjyra (e bardhë, e verdhë, portokalli dhe e kuqe), me masa të rregulluara për të pasqyruar nivelet e infeksionit në rajon.

Zonat e kuqe janë klasifikimi më i rreptë i kufizimeve të koronavirusit në vend, me kufizime të mëdha në lëvizje.

Sipas Speranza, varianti i koronavirusit i parë i identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar tani është “përhapur” në Itali, ndërsa rastet e varianteve të identifikuara për herë të parë në Brazil dhe Afrikën e Jugut janë konfirmuar gjithashtu në vend.