Bideni mendon se Putini do të “futet” në Ukrainë

Bideni mendon se Putini do të “futet” në Ukrainë

Bota January 20, 2022 - 07:48


Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka thënë se ai mendon se homologu i tij rus Vladimir Putin do të “futet” në Ukrainë, por nuk dëshiron “luftë të plotë”.

I pyetur në një konferencë shtypi në lidhje me kërcënimin e një pushtimi rus, ai tha: “Unë mendoj se ai do të zhvendoset brenda, duhet të bëjë diçka“.

Por paralajmëroi se udhëheqësi rus do të paguante një “çmim serioz dhe të shtrenjtë” për “testimin” e Perëndimit.

Moska mohon planifikimin për të sulmuar apo pushtuar, por ka vendosur forcat e saj pranë kufirit me Ukrainën. Rusia ka bërë një sërë kërkesash për qeveritë perëndimore, duke përfshirë që Ukraina nuk duhet të bashkohet kurrë me NATO-n dhe se aktivitetet ushtarake të aleancës mbrojtëse duhet të kufizohen në shtetet anëtare, përfshirë Poloninë.

Bisedimet midis Perëndimit dhe Rusisë javën e kaluar nuk arritën një përparim, me disa nga kërkesat e Moskës që u refuzuan si “jo fillestare”, raporton “BBC”.

I pyetur për pikëpamjet e tij mbi qëllimet e Putin, Biden tha: “A mendoj se ai do të testojë Perëndimin? Të testojë Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n sa më shumë që të mundet? Po, unë mendoj se do ta bëjë, por mendoj se ai do të paguajë një çmim serioz dhe të shtrenjtë”.

“Ai kurrë nuk ka parë sanksione si ato që kam premtuar se do të vendosen nëse ai lëviz”, tha Biden, duke shtuar se niveli i saktë i dënimit do të varet nga shkalla e çdo pushtimi.

I pyetur se sa i shqetësuar ishte ai për mundësinë e një konflikti në Ukrainë që të thithë shtetet fqinje të NATO-s, ai tha: “E vetmja luftë që është më e keqe se ajo që synohet është kur është e paqëllimshme dhe ajo që unë shqetësohem është që kjo mund të dali nga duart".

Ai tha gjithashtu se ishte “shumë e rëndësishme” që aleatët e NATO-s të qëndronin në të njëjtën faqe përballë një sulmi të mundshëm rus.

Pavarësisht se dha një mesazh të ashpër, Biden tha se SHBA mbetet e hapur për diskutime me Rusinë dhe se një samit me Putin është ende një “mundësi”.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të takohet të premten në Gjenevë me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, pas një vizite në Ukrainë dhe bisedimeve me aleatët evropianë në Berlin.

Duke folur në Kiev, Blinken tha se Rusia mund të sulmojë Ukrainën “me një njoftim shumë të shkurtër” dhe paralajmëroi përsëri për sanksione të ashpra nëse e bën këtë. /Abcnews