Bullgaria miraton dërgimin e armëve shtesë në Ukrainë

Bullgaria miraton dërgimin e armëve shtesë në Ukrainë

Bota September 28, 2023 - 09:33

Ndihma ushtarake shtesë për Ukrainën është miratuar nga Parlamenti i Bullgarisë.

Në një takim me dyer të mbyllura, politikanët votuan në favor të furnizimit të Ukrainës me raketa tokë-ajër me defekt për sistemin e mbrojtjes ajrore S-300 të prodhuar nga Rusia, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve BTA.

Ata ranë dakord gjithashtu të furnizonin municion të armëve automatike të kalibrit të vogël të hedhura nga ministria e Brendshme.

Ekspertët ushtarakë thanë se raketat nuk mund të riparohen në Bullgari, por Ukraina ka lehtësirat për t’i rregulluar ato ose për t’i përdorur për pjesë rezervë.

Shefi i Mbrojtjes, admirali Emil Eftimov, siguroi politikanët se armët e ofruara nuk dëmtojnë aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë.

“Ne nuk kemi ndërmend t’i japim Ukrainës të gjithë kompleksin raketor S-300 derisa të gjejmë një aftësi zëvendësuese,” tha ai.

Bullgaria, e cila u bashkua me NATO-n në 2004, ende ruan rezerva armësh të dizajnuara nga sovjetikët dhe ka fabrika të shumta që prodhojnë municione për to. /abcnews