Turqia goditet nga një tjetër tërmet i fuqishëm

Turqia goditet nga një tjetër tërmet i fuqishëm

Bota December 04, 2023 - 10:51
Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballësh, u ndie edhe në Stamboll – një tjetër dridhje toke u regjistrua tre minuta më vonë

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një tërmet me magnitudë 5.1 ballë është regjistruar në Detin Marmara në orën 10:42.

U përcaktua se tërmeti, 4.73 kilometra larg brigjeve të rrethit Mudanya të Bursës, ndodhi në një thellësi prej rreth 8.98 kilometra nën sipërfaqen e detit, shkruajnë mediat e huaja.

Nga ana tjetër, një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 ballë është regjistruar në të njëjtin vend në orën 10:45.

Ministri i Punëve të Brendshme, Ali Yerlikaya, deklaroi se pas tërmetit në Gjirin Gemlik të Detit Marmara, të gjitha ekipet e institucioneve përkatëse, veçanërisht AFAD, janë dërguar në rajon për punë skanimi në terren.

Në postimin e tij në llogarinë e tij në rrjetet sociale, ministri Yerlikaya deklaroi se po ndjekin nga afër zhvillimet pas tërmetit me magnitudë 5.1 që ndodhi në brigjet e Gemlik në detin Marmara dhe i cili u ndje në krahinat përreth.


Guvernatori i Stambollit, Davut Gül, në një postim në llogarinë e tij në rrjetet sociale, tha: “Tërmeti është ndjerë edhe në qytetin tonë. Falë Zotit, ende nuk ka ardhur asnjë raport. Përpjekjet e skanimit po vazhdojnë…Zoti na ruajt nga të gjitha llojet e aksidenteve dhe telasheve”.

 

Edhe guvernatori i Bursës, Mahmut Demirtaë, deklaroi për korrespondentin e AA-së se caktuan me shpejtësi ekipet përkatëse për skanimin e aktiviteteve në terren për shkak të tërmetit dhe tha: “Deri më tani nuk ka asnjë lajm negativ që na ka ardhur, përfshirë Mudanya dhe Gemlik. Nuk ka as njoftim, ekipet tona janë në terren”. /Telegrafi